Zbrodnia z lekkomyślności czy z premedytacją? Badanie mózgu rozstrzygnie

Świat „Raportu mniejszości” Philipa K. Dicka, wspaniale zekranizowanego przez Stevena Spielberga, może jeszcze do nas nie zawitał, ale przestaje być jedynie wyrafinowaną fantazją literacką.

Jednym z podstawowych pytań, jakie stawia się podczas procesów sądowych, jest: czy przestępstwa dokonano przez lekkomyślność czy z premedytacją?

Czytaj dalej „Zbrodnia z lekkomyślności czy z premedytacją? Badanie mózgu rozstrzygnie”

Pierwsze tabletki wykonane na drukarce 3D zatwierdzone przez FDA: szansa dla pacjentów

Możliwość wyprodukowania tabletek na drukarce 3D oznacza stworzenie nowej, niedostępnej dotąd formy leków, bardzo potrzebnej niektórym pacjentom.

Każdy lek to – w uproszczeniu – dwa główne komponenty: substancja aktywna i nośnik. W przypadku leków stosowanych doustnie właśnie nośnik stanowi o tym, czy substancja czynna będzie uwalniana prawidłowo, a więc – czy będzie mogła wchłonąć się do organizmu w odpowiednim miejscu przewodu pokarmowego, w ilości wystarczającej, by mogła zadziałać we właściwy dla procesu leczenia sposób.

Czytaj dalej „Pierwsze tabletki wykonane na drukarce 3D zatwierdzone przez FDA: szansa dla pacjentów”

Polska wyprawa Medexpedition 2015 – połączenie śmiałego wyczynu sportowego i unikalnego badania naukowego

Wszczepili sobie urządzenia rejestrujące, by zdobyć dane o pracy układu krążenia w ekstremalnych warunkach – podczas ustanawiania rekordu świata w nurkowaniu wysokościowym.

Najwyższe szczyty Ziemi znajdują się w Himalajach, ale najwyżej położone jeziora – w Andach. Najwyższy znany zbiornik wodny to staw Ojos del Salado – na 6390 m n.p.m. Dopiero czwarte na tej liście jest Tres Cruces Norte – 5915 m n.p.m. Jest ono jednak najwyżej na świecie położonym jeziorem, nadającym się do nurkowania takiego, by mogło zostać wpisane na listę rekordów.

Czytaj dalej „Polska wyprawa Medexpedition 2015 – połączenie śmiałego wyczynu sportowego i unikalnego badania naukowego”

Zbawcze bąbelki?

Zaczynamy dziś kolejny wątek: „Horyzonty”. Będzie poświęcony ideom i wynalazkom, które – być może – w nieodległej przyszłości mogą istotnie zwiększyć skuteczność postępowania medycznego.  Historia, którą dzisiaj Państwu przedstawiam, zaczęła się jesienią 2006 roku, nie w laboratorium, ale w oddziale intensywnej terapii kliniki pediatrycznej szpitala w Bostonie. Na dyżurze przyjęto do oddziału 9-miesięczną dziewczynkę z dusznością w następstwie zapalenia płuc. Wkrótce po przyjęciu doszło u niej do zatrzymania akcji serca i akcji oddechowej. Rozpoczęła się walka o życie dziecka.

Czytaj dalej „Zbawcze bąbelki?”
Verified by MonsterInsights