Pustostan mentalny

Jednym z najważniejszych wyrazów ostatnich dni okazał się „pustostan”. Na jego nowe, szersze znaczenie zwrócił uwagę pewien naziol odpowiedzialny za Zadymę Niepodległości. Ogłosił on mianowicie, gdy od racy wrzuconej przez jego zbirów zajęło się mieszkanie na warszawskim Powiślu: „pustostan!”. Czyli – ocenił z pełnym przekonaniem – mieszkania w jednej z najdroższych dzielnic Warszawy stoją niezamieszkałe.

Być może stają się opuszczone tuż przed tym, gdy tuż obok ma przejść miotający race tłum? Po chwili zdumienia olśniło mnie: facet nie opisywał statusu spalonego lokalu, lecz wyznał, jaki jest jego własny stan mentalny! Zwłaszcza że mowa o gostku, o którym mówi się na mieście, że bohatersko pobije każdą kobietę, jeżeli tylko będzie miał wystarczająco silną ochronę policji.

Czytaj dalej „Pustostan mentalny”

Wypadek w Swarzędzu: jeden oskarżony, a powinno być siedmioro

Prokuratura najwyraźniej nie zrozumiała istoty tego, co nastąpiło, gdy bmw uderzyło w barierki.

W nocy z piątku na sobotę w Swarzędzu bmw uderzyło w barierki i stanęło w płomieniach. Prowadził osiemnastolatek – pijany i bez prawa jazdy. W samochodzie jechało osiem osób. Siedem wydostało się na zewnątrz. Ósma spłonęła w bagażniku.

Czytaj dalej „Wypadek w Swarzędzu: jeden oskarżony, a powinno być siedmioro”

Fakty i dezinformacje o wcześniakach i nie tylko: zweryfikujmy wypowiedzi w sprawie białogardzkiej

Sprawa niezgody rodziców na postępowanie medyczne wobec ich dziecka, urodzonego w szpitalu w Białogardzie, nie jest jedyną w swoim rodzaju. Wątpliwości są rzeczą ludzką (inna sprawa – do jakich decyzji prowadzą). Dlatego warto zweryfikować opinie wyrażone przez strony konfliktu, a także przez komentatorów. Taka wiedza może być dla wielu osób przydatna w przyszłości.

Podkreślam, że tekst dotyczy wyłącznie opinii dotyczących zagadnień medycznych. Przyjrzyjmy się im po kolei, uzasadniając poszczególne oceny.

Czytaj dalej „Fakty i dezinformacje o wcześniakach i nie tylko: zweryfikujmy wypowiedzi w sprawie białogardzkiej”

Zagłodzone dziecko: odpowiedzialność rodziców, odpowiedzialność znachora

Wyroki dla rodziców zagłodzonego dziecka i dla winnego tej śmierci znachora mają szansę sprawić, że więcej ludzi zrozumie kwestię odpowiedzialności za czyjeś zdrowie i życie.

Ogłoszone dzisiaj wyroki dla znachora winnego śmierci głodowej 3,5-letniej Magdy oraz dla jej rodziców mają potencjalnie bardzo istotne znaczenie.

Czytaj dalej „Zagłodzone dziecko: odpowiedzialność rodziców, odpowiedzialność znachora”

Ciężka choroba twojego dziecka w imię twojej wolności?

Rzecznik Praw Dziecka podjął działania, które wskazują na to, że w zapale pełnienia swej misji zatracił poczucie hierarchii poszczególnych wartości i praw, zbliżając się tym samym do bunuelowskiego absurdu.

Jak doniosła trzy dni temu agencja PAP (podaję za onet.pl), Pan Marek Michalak wystąpił do Pani Minister Edukacji Narodowej przeciwko uchwale podjętej przez radnych Częstochowy. Ustanawia ona zasadę, że do publicznych przedszkoli i żłobków w Częstochowie będą mogły być przyjęte tylko te dzieci, których rodzice przedstawią zaświadczenie o odbyciu przez dziecko obowiązkowych szczepień ochronnych. Pan Rzecznik odebrał to jako ograniczenie prawa do nauki wobec dzieci, które nie zostaną przyjęte.

Czytaj dalej „Ciężka choroba twojego dziecka w imię twojej wolności?”

Śmiertelnie niebezpieczne bramki bezpieczeństwa

Zgon pacjenta kardiologicznego po przejściu przez tzw. magnetyczną bramkę bezpieczeństwa wydarzy się również w Polsce, kwestia tylko – kiedy.

Na małym rosyjskim lotnisku trzydziestolatka z implantowanym stymulatorem serca zmarła (podaję za „The Telegraph”) wkrótce po przejściu przez tzw. bramkę bezpieczeństwa, przez którą – jak każdy pacjent ze wszczepionym urządzeniem do elektroterapii serca – nie powinna była przechodzić.

Czytaj dalej „Śmiertelnie niebezpieczne bramki bezpieczeństwa”

Zabiję cię na chorobowym

Czy można zabić kogoś samochodem, uniknąć kary na podstawie opinii, że przyczyną  katastrofy była chwilowa niepoczytalność, a następnie móc prowadzić samochód, bez przeprowadzenia badań, czy stan taki ma realną szansę zaistnieć ponownie? Oczywiście, że można! W końcu – żyjemy w kraju Mrożka i Barei.

Czytaj dalej „Zabiję cię na chorobowym”

Mołojecka fantazja nad stołem sekcyjnym. Podsumowanie wątku.

Kiedy zderzak Twojego samochodu dotyka do czyjejś nogi, albo czyjegoś samochodu, by w ciągu następnych milisekund tego kogoś unicestwić, to nie jest to działanie przeciwko wstrętnemu państwu, ale – konkretnej, zazwyczaj nieznanej osobie. Nie wydaje mi się, żeby autorzy komentarzy potępiających fotoradary (a niekiedy kontrolę prędkości w ogóle) byli łaskawi zastanowić się nad tą kwestią.

Czytaj dalej „Mołojecka fantazja nad stołem sekcyjnym. Podsumowanie wątku.”

Zabójcze lekceważenie fizyki (i nie tylko)

Przyczyny wypadków drogowych są różne, ale zabija głównie prędkość. Dramatyczną nonszalancją jest pomijanie, albo bagatelizowanie, tej prawdy przez opiniotwórczych dziennikarzy w ich wojnie z fotoradarami.

Czytaj dalej „Zabójcze lekceważenie fizyki (i nie tylko)”

Helikopter w gratisie

Chcesz przelecieć się helikopterem za darmo? Nic prostszego! Pojedź w Tatry i wezwij TOPR! A wszystko dzięki lenistwu kolejnych rządzących ekip.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak każda jednostka ratownictwa górskiego, nie ma prawa odmówić przyjęcia wezwania. To dobrze, bo tak ma być. Problem w tym, że w Polsce, w przeciwieństwie do Słowacji czy krajów alpejskich, ratowany nie ponosi żadnych kosztów akcji ratowniczej. Przyczynia się to do znacznego odsetka wezwań będących następstwem bezmyślności lub bezczelności wzywających. Lub obydwu tych czynników naraz.

Czytaj dalej „Helikopter w gratisie”
Verified by MonsterInsights